Úspech v elitnej súťaži diplomových prác IT Spy získala Linda Blahová z Fakulty riadenia a informatiky

Z viac než 1200 diplomových prác postúpila do finále medzi 8 najlepších

Diplomová práca našej absolventky Ing. Lindy Blahovej z Fakulta riadenia a informatiky (FRI UNIZA) získala Cenu verejnosti v elitnej súťaži diplomových prác IT Spy. Z konkurencie viac než 1200 diplomových prác, ktoré vznikli a boli obhájené na IT fakultách 20 českých a slovenských univerzít, jej diplomová práca Spracovanie a vyhodnocovanie grafických biomedicínskych údajov postúpila do finále, ktorého sa zúčastnilo 8 najlepších diplomových prác.

IT Spy (IT Student Project of the Year) organizuje ACM Czech and Slovak Chapter v spolupráci so spoločnosťou Profinit a za podpory slovenských i českých ministerstiev a ďalších organizácií.

Biomedicínska Inovácia: Automatizovaná Analýza Krvných Náterov a Identifikácia Leukocytov

Linda sa vo svojej práci venovala spracovaniu a analýze fotomikroskopických snímok krvného náteru a identifikácii leukocytov (bielych krviniek) na týchto snímkach. Riešenie sa skladá z dvoch častí, prvá časť na snímke identifikuje oblasti jadier leukocytov a druhá časť túto oblasť vyhodnotí a určí typ leukocytu. Keďže takéto spracovanie bežne na lekárskych fakultách alebo v laboratóriách vykonávajú odborníci manuálne, hlavnými benefitmi práce sú celistvosť – automatizácia všetkých potrebných manuálnych činností počítačom a samozrejme prispôsobiteľnosť na snímky z rôznych mikroskopov. Lindine inovatívne riešenie môže odbremeniť laborantov od rutinnej práce, ušetriť ich čas a odstrániť ľudský faktor (chybovosť).

Prepojenie informatiky s medicínou

„Vytváranie anotácií k množinám údajov považujem za prvý krok spolupráce týchto dvoch oblastí, ktorá v konečnom dôsledku prispieva k rozvoju a skvalitneniu medicíny.“

Práca má uplatnenie najmä pre lekárske fakulty, a to hlavne pri výskume. Je potrebné ju ďalej rozvíjať najmä v spolupráci s medicínskymi odborníkmi, keďže práve oni sú finálnymi používateľmi. Vytvorené riešenie môže byť použité primárne na vytvorenie anotácií (popisov prítomných buniek) k množinám údajov skúmaným v medicínskej oblasti. Takto popísané údaje môžu byť poskytnuté informatikom, ktorí na základe nich môžu vytvoriť a overiť nástroj pre podporu diagnostiky, ktorý je  konečnom dôsledku prínosom pre lekárov.

Diagnostika nádorových ochorení

Linda je študentkou doktorandského štúdia na FRI UNIZA, vo svojej dizertačnej práci Analytické spracovávanie biomedicínskych údajov pokračuje v oblasti biomedicínskej informatiky. Téma je postavená na výskume Ústavu lekárskej a klinickej biochémie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a predpokladaným výsledkom spolupráce môže byť zavedenie neinvazívnej diagnostiky niektorých nádorových ochorení do medicínskej praxe.

Ako prichádza úspech

„Hnacím motorom bol môj záujem vypracovať prácu dôkladne a zodpovedne, aby to bol výtvor, na ktorý môžem byť v budúcnosti hrdá.“

Zvedavosť a kritické myslenie prinieslo Linde množstvo otázok prečo a ako môže prácu ďalej rozšíriť. Veľkou oporou jej bola rodina a blízky, ktorí ju sprevádzali od mala. A samozrejme pedagógovia, ktorí posúvajú vpred, inšpirujú a motivujú k vzdelaniu a osobnému rozvoju.

„Vyberte si zameranie, ktoré vás baví. Práca potom prestáva byť iba povinnosťou a pracuje sa na nej oveľa jednoduchšie. Je to hlavne vaša práca. Tak, ako máte zodpovednosť za jej vypracovanie, máte aj možnosť sami určiť koľko času a úsilia jej venujete a čo ňou chcete dosiahnuť.“

Tvoriť pozitívny dopad na budúcnosť

„Mojím dlhodobým cieľom je robiť svoju prácu tak, aby niekomu pomáhala, nech už pracujem v akejkoľvek oblasti. Môj blízky cieľ je aktuálne najmä práca na fakulte, a to nielen v oblasti svojho výskumu. Chcem sa tiež podieľať napríklad na skvalitňovaní predmetov vyučovaných na fakulte, aby boli pre študentov prínosné pri nástupe do praxe, a tiež na nadviazaní spoluprác s ďalšími inštitúciami.“